1% dla LTD za pomocą pitax.pl

PIT Online rozliczysz dzięki Instytutowi Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Rozliczenie PIT z PITax.pl

Erazmus+ Projekt „Herzdenken”

Od 2017 r. jesteśmy partnerami w projekcie Erazmus+ „Herzdenken” realizowanym przez Austriacką Caritas. Projekt ma na celu wypracowanie sposobu wykorzystania modelu „Opieki Maieutycznej” do pracy ze starszymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
https://www.caritas-linz.at/aktuell/ueber-uns/eu-projekte/herzdenken/?L=0

Myślenie sercem ( Herzdenken)

Dlaczego stworzono projekt Herzdenken?

Mieszkańcy Europy żyją coraz dłużej, oznacza to, że nasze społeczeństwa starzeją się.
W przeszłości tak nie było. Wiele osób umierało znacznie wcześniej. Nie dożywali tak sędziwego wieku, jak to dzieje się dzisiaj. Ta prawidłowość dotyczy też osób z niepełnosprawnością intelektualną, one także żyją coraz dłużej. Pojawia się nowe wyzwanie dla wielu krajów. Wyzwanie to sytuacja trudna. Tym bardziej, że wśród nas jest coraz więcej starszych osób z niepełnosprawnością intelektualną. One potrzebują opieki i pielęgnacji.
Wiele placówek opiekuńczych, w tym domów pomocy społecznej dla osób starszych jest na to przygotowana. Inaczej jest w przypadku opieki nad osobami starszymi z niepełnosprawnością intelektualną. Nie wiemy dokładnie, jakiej opieki i wsparcia te osoby wymagają . Biorące udział w projekcie osoby świadczące dla nich opiekę będą mogli się przygotować do tego nowego wyzwania. Dokona tego nowy projekt. Ten projekt nazywa się myśleniem sercem – Herzdenken.

Na czym polega projekt „Myślenie sercem”?

Projekt trwa 2 lata. W tym czasie zgromadzonych zostanie wiele informacji o tym, czego potrzebują starsze osoby niepełnosprawne intelektualnie, jak też, czego oczekują opiekunowie i personel pielęgniarski. Jak sobie radzić z takimi starszymi osobami niepełnosprawnymi?
Na przykład:, Jakie podjąć działania albo co mogą zrobić, kiedy osoby z upośledzeniem sporo zapominają.
Dlatego opracowano oddzielną metodę radzenie sobie z potrzebami starszych osób niepełnosprawnych. Metoda ta opisuje sposób postepowania na wszystkich ważnych etapach jej stosowania. Nazywa się modelem opieki i pielęgnacji Majeutycznej. Stosując tą matodę postępowania w pracy codzienne życie osób z niepełnosprawnością intelektualną powinno być łatwiejsze.
W projekcie Herzdenken współpracują cztery partnerskie organizacje. Działają one na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pochodzą z Austrii, Niemiec, Polski i Rumunii. We wszystkich organizacjach partnerskich opiekunowie będą analizowali, obserwowali i trenowali. Wyniki zostaną opracowane.

Jak przebiega projekt „Myślenie sercem”?
Projekt Herzdenken rozpoczął się w październiku 2017 r. i kończy się we wrześniu 2019 r.
Na początku projektu przeprowadzono szkolenie dla 40 pracowników. To szkolenie trwało łącznie 6 dni. I dotyczyło pracowników oraz podopiecznych. W szkoleniu uczestniczyły osoby niepełnosprawne. Członkami komitetu sterującego są AL Stefan Pimmingstorfer, BL Josef Ratzenböck, Daniela Wolfschluckner i Claudia Ensinger).
O czym jest szkolenie?
Zapoznanie z podstawowymi zasadami koncepcji opieki maieutycznej w kontekście funkcjonowania osób starszych z niepełnosprawnością intelektualną. Pod koniec projektu wszystkie dane i informacje zostaną wpisane opracowane.
Jaki jest cel projektu?
Efektem projektu będzie opracowanie podręcznika pomocnego w pracy z osobami starszymi z zaburzeniami poznawczymi ze specjalnie opracowanym programem nauczania (szkolenie) dla kadry edukacyjnej w codziennej opiece. Pozwoli na korzystanie z tej wiedzy także poza projektem.

Wakacje w Dziennym Centrum Aktywizacji – 2014

sds-005
Michał na Trynitarskiej Wieży

W czasie wakacji uczestnicy Dziennego Centrum Aktywizacji, mieli możliwość wzięcia udziału w następujących atrakcjach:

– zwiedzanie skansenu – 14 lipca

– konkurs sałatkowy – 17 lipca

-wyjście do Ogrodu Botanicznego – lipiec

– ognisko z pieczeniem kiełbasek- 20 sierpnia

– wejście na Wieże Trybnitarską  – 22 sierpnia

– wyjazdy nad Zalew Zemborzycki

W te ponure jesienne dni z łezką w oku wspominamy przygody minionego lata.

sds-034

W lubelskim skansenie

Zobacz galerię fotografii z tych wydarzeń

Rekreacyjny pobyt w Krasnobrodzie – sierpień 2014

Jak co roku tak i teraz grupa teatralna „Nasza lepsza” spędziła kilka dni na wypoczynku na Roztoczu. Tym razem miejscem naszego zatrzymania nie były Trzepieciny, ale Krasnobród. Mniej więc było: ciszy, lasu, widoku gwiazd w nocy. Mieliśmy natomiast blisko zalew z wodą i plażowiczami, sklepy i piekarnię a nawet pizzerię, wypożyczalnie tzw. quadów na pedały, którymi się nawet raz przejechaliśmy. Skorzystaliśmy także z oferty kulturalnej miasteczka i aż trzy raz udaliśmy się wszyscy na koncerty do domu kultury czy do kościoła. Na koncercie wystąpiły grająca na fagocie p. Katarzyna Zdybel oraz grająca na pianinie Katarzyna Kluczewska. Wystąpił też z pięknie recytowanymi tekstami Jana Pawła II Jerzy Zelnik. W kościele zaś grali na organach laureaci konkursu oraz młodzi uczestnicy warsztatów muzycznych. Nasi uczestnicy zdobyli autografy oraz płytę.
Pogoda nie była zbyt sprzyjająca, nieraz padał deszcz a temperatury panowały niemal jesienne, jednak były i dni ciepłe kiedy kąpaliśmy się w zalewie. Odwiedziliśmy też Zwierzyniec, gdzie wzięliśmy udział w festynie kultury łowieckiej oraz pluskaliśmy się w wodzie stawów „Echo”, która w przeciwieństwie do wody w zalewie krasnobrodzkim jest czyściutka.
Innego znów dnia odwiedziliśmy lokalny jurajski park, gdzie podziwialiśmy wykonane z tworzywa ogromnej wielkości dinozaury.
Dały się nam także we znaki licznie występujące osy. Swymi żądłami ugodziły w panią Asię, Krzysztofa oraz w psa Fionę. Wszyscy na szczęście użądlenia te przeżyli.
W wyjeździe wzięli udział: Krzysztof, Dominik, Matylda, Karolina, Grzegorz, Bożenka, Magda, Andrzej, Justyna z mamą oraz pani Asia, pan Krzysztof i wolontariuszka Lidka.
 
A oto zapiski uczestników wyjazdu:

Pamiętnik Magdy

Pierwszy dzień środa 22.08
Jeździliśmy na gokartach i moczyliśmy nogi. Krupnik i kotlety schabowe i ziemniaki.

Drugi dzień czwartek
Padał deszcz i byliśmy na spacerze, potem poszliśmy spać i byliśmy na kawie.
Obiad: rosół i pierogi z mięsem na kolację, pomidory i biały ser i jajka. Koleżanki pojechały na występy, ja zostałam i piszę pamiętnik. Rowery.
Piątek
Rano śniadania, potem pojechaliśmy do Zwierzyńca, tam odbywały się piosenki leśne i był kiermasz. Tam można było sobie kupić łańcuszki i były wystawy obrazów i ptaków-prawdziwych sokołów i poszliśmy nad wodę. Tam ugryzła Krzysia osa i musieliśmy wrócić do pani Lucynki. Część osób poszła na koncert na koncert na skrzypcach.
Magda
 

pamiętnik Karoliny

piątek
Mieliśmy pojechać do Zwierzyńca, ale niestety zdarzył się przykry wypadek, ponieważ naszą panią Asię i jej psa ukąsiła pszczoła i musieliśmy zawrócić.
sobota
Po śniadaniu pojechaliśmy do Zwierzyńca. Tam były rasowe psy i orły i też leśnictwo. Zahaczyliśmy o festyn. Ale mieliśmy zamiar, ponieważ była piękna pogoda, pojechać na kąpielisko. Ale niestety byliśmy tam pół godziny, ponieważ kolegę naszego ukąsiła pszczoła i musieliśmy wcześniej wracać. A to było dla nas stanowczo za mało jak na jeden dzień.

 

 

 

 

 

 

Grupa teatralna na festiwalu w Krakowie 2014

W tym roku grupa teatralna z ŚDS „Roztocze” „Nasza lepsza” została zakwalifikowana do festiwalu „Albertiana” w Krakowie.

Do kwalifikacji wystartowało pięć grup teatralnych z województwa lubelskiego i podkarpackiego. Ten „półfinał” odbył się w lutym w centrum Arteterapii w Lublinie na ul. Wyścigowej.

Trzeba zaznaczyć, że już po raz czwarty pojechaliśmy na Albertianę do Krakowa, co jest chyba jakimś sukcesem, choć jak mówią złośliwi – to dlatego, że poziom konkurencji był niewysoki.

Oprócz występów teatrze, odwiedziliśmy jeszcze smoka i udało nam się zwiedzić komnaty królewskie na Wawelu.Oprócz grupy i opiekunów pojechała z nami p. Grażynka, także p. Wojtek i p. Lidka. Nocleg niestety był oddalony od centrum Krakowa i o żadnych wieczornych spacerach po mieście nie było mowy.

Nowym miejscem którego wcześniej nie odwiedziliśmy było muzeum lotnictwa.


Resztę niech opowiedzą zamieszczone w galerii fotografie.

Zobacz zdjęcia z wyjazdu do Krakowa